Jak uniknąć smug i zacieków podczas malowania ścian?

Jak uniknąć smug i zacieków podczas malowania ścian?

Po kilku godzinach malowania pokoju przyglądasz się swojej pracy i ze zgrozą zauważasz… nieestetyczne smugi lub zacieki. Skąd one się wzięły? Przecież podczas malowania ich tu nie było! Takiego czarnego scenariusza na szczęście możesz uniknąć. Aby uzyskać gładką i jednolitą powłokę, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Nie bez znaczenia jest też to, jaką farbę wybierzesz. Podpowiadamy, jak malować ściany bez smug!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak przygotować podłoże do malowania,
  • jak malować ściany bez smug i zacieków,
  • jakie farby do wnętrz pomogą uzyskać idealną powłokę.

Nieprawidłoweprzygotowanie powierzchni, nieodpowiednie farby lub narzędzia, zła technika – to tylko niektóre czynniki, które mogą powodować powstawanie zacieków i smug na ścianie po malowaniu. Na szczęście wystarczy wybrać odpowiedni produkt i trzymać się kilku prostych zasad, aby uniknąć problemów.

Malowanie ścian bez smug i zacieków – jak przygotować podłoże?

Każda powierzchnia, która ma być malowana, powinna najpierw zostać dokładnie oczyszczona. Jeśli przygotowujesz do pierwszego pokrycia farbą ściany w nowym domu, sprawa jest dosyć prosta – wystarczy, że poczekasz, aż proces schnięcia i wiązania tynków zakończy się i upewnisz się, że nie ma na nich żadnych defektów po ich szlifowaniu czy zacieraniu. Jeżeli jednak ściana była już wcześniej pokryta farbą, warto sprawdzić, czy jej właściwości nośne nadal są wystarczające. Jeśli zauważysz miejsca z odchodzącymi płatami, koniecznie usuń poprzednią powłokę. W przeciwnym razie może ona nawijać się na wałek podczas malowania lub łuszczyć się w przyszłości.

W przypadku malowania ścian w nowym domu lub malowania podłoża, z którego musiałeś usunąć poprzednią powłokę i naprawić to podłoże, następnym krokiem powinno być naniesienie gruntu. Pamiętaj, aby używać produktu odpowiedniego do danego typu podłoża – informację o przeznaczeniu znajdziesz na opakowaniu. Pamiętaj, że gruntowanie ma na celu zmniejszenie i wyrównanie chłonności, żeby woda z farby nawierzchniowej nie uciekała gwałtownie w podłoże. Farba podczas rozprowadzania, łączenia obszarów malarskich i fakturowania powinna być cały czas mokra – inaczej pojawią się smugi po wałku.

Jak malować ściany wałkiem bez smug – dobre praktyki

Malowanie ścian to prosta czynność remontowa lub wykończeniowa, którą z powodzeniem możesz wykonać samodzielnie. Aby jednak uzyskać najlepszy efekt bez kłujących w oczy smug i zacieków, warto zastosować się do kilku wskazówek. Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich.

  • Maluj tylko w odpowiedniej temperaturze – rekomendowany zakres to od 5°C do maksymalnie 30°C. Unikaj też nakładania farby w przeciągu lub wtedy, gdy wilgotność powietrza jest bardzo duża.
  • Używaj odpowiedniego narzędzia pracy – zwróć uwagę na długość włosia wałka, która powinna być dopasowana do konkretnego produktu. Do pokrycia farbą trudno dostępnych miejsc sprawdzą się pędzle syntetyczne.
  • Stosuj technikę „mokre do mokrego” – maluj pionowe pasy tak, aby każdy kolejny częściowo nachodził na poprzedni, gdy ten jest jeszcze mokry.
  • Staraj się nie naciskać zbyt mocno wałkiem na ścianę – może to spowodować nierównomierne rozprowadzenie i zacieki.

Farby do wnętrz, dzięki którym unikniesz zacieków i smug

Nawet najlepsze narzędzia, technika oraz warunki nie wystarczą, jeśli nie wybierzesz dobrej jakości produktu do malowania. Jeśli nie jesteś fachowcem, postaw na matowe farby do wnętrz, które wybaczają wiele drobnych błędów malarskich. Zwróć uwagę na produkty, takie jak np.:

  • Caparol Samtex 3 – antyrefleksyjną farbę, która tworzy powłokę o głęboko matowym wykończeniu. Jej szczególną cechą jest mikrochropowata powierzchnia, która silnie rozprasza światło. To natomiast powoduje, że wszystkie ewentualne smugi, a także niewielkie nierówności podłoża są optycznie ukryte,
  • Caparol CapaSilan – farba doskonale nadająca się do dużych powierzchni i mocno oświetlonych pomieszczeń. Zapewnia gładką, głęboko matową powierzchnię niezależnie od kąta padania światła. Powłoka wykonana tym produktem z powodzeniem odwróci uwagę od niedociągnięć malarskich.

Wiesz już, czym i jak malować ściany wałkiem bez smug. A co zrobić, jeśli odpowiednią technikę poznałeś już po fakcie? W takim przypadku powierzchnie, w których widzisz zacieki i inne niedoskonałości, spróbuj delikatnie zmatowić papierem ściernym, a następnie jeszcze raz pomaluj całą ścianę. Tym razem pamiętaj jednak, aby stosować się do wszystkich powyższych wskazówek!

Materiał Partnera

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments