Jak wybrać kompaktowy kocioł gazowy do małego domu?

Jak wybrać kompaktowy kocioł gazowy do małego domu?

Dobór kotła gazowego do budynku o niewielkim metrażu nie musi być skomplikowany. W małych domach z jedną łazienką warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kotły dwufunkcyjne. W artykule wytłumaczymy, jak dobrać moc urządzenia odpowiednią do ogrzania niewielkiego domu oraz podgrzania potrzebnej ciepłej wody, bez zbędnych strat energii, a co za tym idzie – pieniędzy.

Z tekstu dowiesz się:

Montaż kotła gazowego dwufunkcyjnego w małym mieszkaniu wymaga pewnych przygotowań. Warto zastanowić się nad umiejscowieniem urządzenia, a także prowadzeniem samej instalacji tak, aby była możliwie najbardziej bezstratna i wydajna. Jak wybrać kocioł gazowy, aby odpowiadał na wszystkie potrzeby, zarówno te związane z zaopatrzeniem w ciepłą wodę, jak i związane z zajmowaniem jak najmniejszej ilości miejsca? Czytaj dalej!

Kocioł gazowy do małego mieszkania lub domu – gdzie go zamontować?

Jednym z wymagań dotyczącym kotłowni gazowej jest kubatura pomieszczenia. W małych domach problemem może być wygospodarowanie miejsca na kocioł gazowy. Oprócz objętości samego urządzenia, dochodzi jeszcze przewód powietrzno-spalinowy. Wybierając urządzenie grzewcze, musimy więc zwrócić uwagę na to, jaką ma wielkość oraz gdzie może być zamontowane.

Najbardziej kompaktowym rozwiązaniem, szczególnie zalecanym w małych budynkach jest kocioł gazowy dwufunkcyjny. Nazwa dwufunkcyjny oznacza, że kocioł pełni dwie funkcje w ramach jednego urządzenia (w tym przypadku w ramach jednej obudowy). Mowa o ogrzewaniu budynku oraz przygotowaniu ciepłej wody. Ciepła woda przygotowywana jest przepływowo, dzięki czemu nie wymaga dodatkowego zasobnika. Włączenie palnika odbywa się na podstawie wartości wskazywanych przez czujnik przepływu zamontowany w kotle. Zimna woda wodociągowa przepływa przez płytowy wymiennik ciepła, gdzie następuje jej podgrzanie, po czym trafia wprost do punktu czerpalnego.

Funkcjonalność ta sprawdza się w małych domach z jedną łazienką, gdzie nie ma dużego zapotrzebowania na ciepłą wodą i występują ograniczenia związane z miejsce montażu. Ważną kwestią jest również klasa odporności IP, która określa, gdzie takie urządzenie może być zamontowane. Jednym z kotłów dwufunkcyjnych jest Thelia Condens o stopniu ochrony IPX4D. Oznacza to, że kocioł może być montowany nawet w łazience, jednak w 2 strefie, czyli w odległości 0-0,6 m od wanny czy brodzika.

Wspomniane miejsce montażu, czyli łazienka, nie jest przypadkowe. Jest to pomieszczenie, gdzie nie przebywają stale ludzie i bardzo często jest w nim również zlokalizowany szach, w którym możemy prowadzić system powietrzno-spalinowy. Wybierając miejsce montażu, pamiętajmy również o możliwości serwisu. Dostęp do urządzenia powinien być łatwy i niewymagający demontażu mebli łazienkowych.

Kotły dwufunkcyjne mogą się sprawdzić nie tylko w małych domach. Małe kotły gazowe montujemy również w mieszkaniach, w których każdy lokal ma własne źródło ciepła, małych budynkach usługowych, stacjach paliw czy warsztatach o małym zużyciu ciepłej wody. Rozwiązanie to jest nie tylko kompaktowe, ale również przystępne cenowo – ogrzewanie gazowe jest jednym z najtańszych sposobów.

Jak dobrać moc kotła gazowego dwufunkcyjnego?

W małych domach, w których montowany jest kocioł gazowy kompaktowy, ważny jest parametr mocy. Nie tylko mocy na centralne ogrzewanie, ale szczególnie na ciepłą wodę. Większość urządzeń w małych domkach nie będzie osiągało maksymalnej mocy, nawet podczas największych mrozów. W takich budynkach ważnym parametrem będzie moc minimalna. Warto więc zwracać uwagę na ten parametr i w przypadku budynków o zapotrzebowaniu rzędu kilku kW, wybrać taki kocioł, który będzie się cechował mocą minimalną np. na poziomie 2,8 kW (przykładowo model kotła IsoTwin Condens T26-CS/1). W budynkach o bardzo małym zapotrzebowaniu i kotle o dużej mocy minimalnej może pojawić się problem z taktowaniem urządzenia, czyli krótkim czasem pracy i częstym załączaniem palnika.

Moc dostępna w trybie grzania ciepłej wody powie nam, jak szybko możemy uzyskać określoną ilość ciepłej wody o danej temperaturze. Minimalna racjonalna moc grzewcza takiego kotła to około 23 kW. Najczęściej wybierany kocioł gazowy dwufunkcyjny Thelia Condens umożliwia przepływowe przygotowanie ciepłej wody w ilości 10,4 l/min. Wartość ta jest wystarczająca do obsługi jednego prysznica. W małych domach bardzo rzadko znajdzie się miejsce na więcej łazienek. W domach o większej kubaturze, w których z prysznica lub wanny może korzystać więcej niż jedna osoba na raz, proponujemy rozwiązanie z zasobnikiem ciepłej wody o pojemności 100-200 litrów. Wartość zakumulowana w zasobniku ciepłej wody podniesie komfort, jeśli mamy większe zapotrzebowanie.

W rozwiązaniach z kotłem dwufunkcyjnym nie sumuje się mocy potrzebnej do celów grzewczych oraz na cel produkcji c.w.u. Takie urządzenia pracują bowiem z priorytetem c.w.u., a kocioł nie realizuje tych funkcji równolegle.

Tak jak zostało wspomniane, kocioł to nie tylko domki i mieszkania. Maksymalna dostępna moc urządzenia na cele centralnego ogrzewania powinna być również kontrolowana w budynkach o większej kubaturze.

Jakie sterowanie i układ hydrauliczny wybrać do kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego?

W małych domach najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest układ bezpośredniego zasilania obiegu grzewczego. Kocioł posiada wbudowaną pompę obiegową, która tłoczy ciepły czynnik do grzejników lub w ogrzewanie podłogowe. Musimy pamiętać, że mieszając te dwa systemy, powiększamy nasz układ i potrzebujemy więcej miejsca.

Schemat hydrauliczny z kotłem gazowym dwufunkcyjnym Saunier Duval.

Schemat hydrauliczny z kotłem dwufunkcyjnym. Źródło: Saunier Duval

W małych domach zalecamy korzystanie z jednego rodzaju ogrzewania. Najwyższą sprawność kocioł gazowy osiągnie w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Wynika to z niskiej temperatury pracy, która umożliwia kondesację, czyli odzysk energii. Prostsze rozwiązania są również tańsze oraz bardziej niezawodne.  Pamiętajmy, że kotły Saunier Duval mogą pracować w oparciu o krzywą grzewczą. Jest to szczególnie ważne w małym domu, z dużymi przeszkleniami, w którym zmiany temperatury spowodowane zyskami słonczymi mogą być bardzo duże. Praca w oparciu o krzywą grzewczą polega na ustaleniu temperatury zasilania w zależności od temperatury zewnętrznej. Dzięki pracy po krzywej grzewczej, kocioł reaguje na spadki temperatury i podnosi temperaturę zasilania oraz zmniejsza ją w monecie, gdy na zewnątrz jest cieplej i starty ciepła są mniejsze.

Wiesz już, na co należy zwrócić szczególną uwagę, dobierając kocioł gazowy do małego mieszkania lub domu. Zaprojektowanie wydajnej instalacji c.w.u. nie jest skomplikowane – wymaga jedynie zastosowania się do tych kilku wskazówek, które pomogą ograniczyć straty.

Materiał partnera

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments