Czym są farby specjalistyczne i jak można je wykorzystać?

Czym są farby specjalistyczne i jak można je wykorzystać?

Czym są farby specjalistyczne? Farby specjalistyczne przeznaczone są do realizacji konkretnych celów. Dzięki nim specjaliści, majsterkowicze i właściciele domów mogą osiągać profesjonalne rezultaty. Sprawdź, czym są farby specjalistyczne i jak można je wykorzystać.

Czym są farby specjalistyczne?

Farby specjalistyczne to mieszanki, które zostały opracowane tak, aby miały unikalne właściwości. Są one zazwyczaj droższe niż zwykła lateksowa farba do ścian wewnętrznych, ponieważ używane są do konkretnych celów – na przykład nadają antypoślizgowości lub charakteryzują się odpornością na wysokie temperatury.

Jednym z najczęstszych zastosowań farb specjalistycznych jest nadanie sufitom płaskiego, białego wykończenia. Aby to osiągnąć, sufit maluje się białą akrylową farbą lateksową. Ten rodzaj farby został zaprojektowany w celu ukrycia niedoskonałości sufitu i świetnie nadaje się do malowania sufitów w całym domu, w tym w piwnicach i łazienkach.

Innym rodzajem farb specjalistycznych są farby, które zmieniają kolor pod wpływem temperatury. Te wyjątkowe powłoki nazywane są również farbami termochromowymi i zmieniają kolor w określonych temperaturach.

Duża popularnością cieszą się również farby zawierające pigmenty antykorozyjne, takie jak np. Podkład Antykorozycjny Jasny Szary od Dekoral. Tego typu farby chronią podłoże przed korozją powodowaną przez wilgoć, słoną wodę i chemikalia.

Rodzaje farb specjalistycznych

Oto kilka popularnych rodzajów farb specjalistycznych:

  • Farby o niskiej zawartości lotnych związków organicznych (LZO) to rodzina farb wodorozcieńczalnych, które zawierają niewiele lub nie zawierają żadnych lotnych związków organicznych. Mają one zredukowany zapach i niższy poziom oparów niż standardowe farby lateksowe – przy czym działają co najmniej tak dobrze jak one.
  • Farba tablicowa przeznaczona jest do pisania kredą. Najpopularniejszym kolorem jest czarny, ale dostępne są również zielone i inne odcienie. Często wykorzystuje się ją w pokojach dziecięcych oraz szkołach i przedszkolach.
  • Farba magnetyczna zawiera drobne cząsteczki magnetyczne, które umożliwiają przyczepianie się do niej magnesów, dzięki czemu można na niej umieszczać zdjęcia lub notatki w dowolnym miejscu.
  • Farba sufitowa jest przeznaczona do sufitów, ponieważ ma tendencję do ukrywania niedoskonałości lepiej niż inne farby – jest grubsza i nie odbija światła tak bardzo jak one. Farba do sufitów zazwyczaj ma w swoim składzie podkład, więc nie trzeba stosować osobnej warstwy podkładu przed malowaniem sufitu.
  • Farba antypleśniowa to dobre rozwiązanie dla miejsc, w których rozwój pleśni jest problemem.
  • Farba refleksyjna może być używana do odbijania światła i zwiększania widoczności w ciemnych pomieszczeniach.
  • Farba antykorozyjna chroni powierzchnie metalowe przed rdzewieniem. Stosuje się ją do pokrywania rur stalowych, którymi płynie woda lub gaz, a także łodzi i statków. Chroni również samochody przed korozją powodowaną przez sól drogową, chemikalia i wilgoć. 
farba dla specjalistów

Gdzie można wykorzystać farby specjalistyczne?

Farby specjalistyczne to farby, które zostały opracowane z myślą o konkretnym zastosowaniu i niekoniecznie są przeznaczone do stosowania na typowych podłożach. Między innymi dlatego, farby te mogą być stosowane w przemyśle samochodowym, produkcyjnym czy morskim, ale również w domach jednorodzinnych.

Stosowane na wiele sposobów i zazwyczaj nakłada się je na określone podłoża – takich jak:

  • powłoki dekoracyjne – stosowane w domach do ochrony i dekoracji ścian, sufitów i podłóg,
  • powłoki przemysłowe – stosowane do ochrony różnych powierzchni, w tym metalu, tworzyw sztucznych, drewna, szkła i betonu. Przykładem farby specjalistycznej do betonu jest Akrylit B Szary od Dekoral
  • powłoki ochronne – stosowane do zabezpieczenia przed korozją.

Jak sama nazwa wskazuje, farby specjalistyczne przeznaczone są do realizacji zadań specjalnych. Warto więc po sięgać, kiedy zwykłe odpowiedniki mogą nie sprostać wyzwaniu.

Materiał Partnera

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments