Co warto wiedzieć o kotłach gazowych?

Co warto wiedzieć o kotłach gazowych?

Nie każdy posiada szeroką wiedzę na temat systemów grzewczych. Szczególnie jeśli ktoś całe życie mieszkał w bloku, a jedyne co musiał zrobić, aby regulować temperaturę w pomieszczeniu, to kręcenie głowicą przy grzejniku. Co jednak jeśli zamierzamy przenieść się z bloku do domu jednorodzinnego? Co powinniśmy wiedzieć? Przybliżamy podstawowe i potrzebne informacje o kotłach gazowych.

Rodzaje kotłów gazowych

Kocioł tradycyjny czy kondensacyjny?

Oba rodzaje kotłów spełniają podobną rolę – ogrzewają zarówno wodę w kranach jak i sam budynek. Różnica polega na tym, że kotły kondensacyjne mają dodatkową funkcję odbierania ciepła ze spalin, które w przypadku kotłów tradycyjnych (niekondesacyjnych) jest bezpowrotnie wyprowadzane przez komin.

Osiągają dzięki temu wyższą sprawność, co w efekcie przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Różnicę najlepiej widać w temperaturze, jaką osiągają spaliny. O ile w tradycyjnym kotle bez problemu temperatury przekraczają 100C, to w kondensacyjnych zwykle temperatura nie przekracza 60C. Te kilkadziesiąt stopni różnicy to właśnie bezpowrotnie utracona energia, którą można by wykorzystać ponownie.

Kocioł jednofunkcyjny a dwufunkcyjny

Podstawowa różnica polega na tym, że kocioł jednofunkcyjny jest zdolny jedynie do zasilania instalacji centralnego ogrzewania. Kocioł dwufunkcyjny natomiast ma wbudowaną grzałkę, która dodatkowo podgrzewa ciepłą wodę użytkową.

Ponieważ gazowy kocioł jednofunkcyjny nie posiada wymiennika ciepła, który jest potrzebny do podgrzewania wody, wymaga on przeważnie podłączenia osobnego zbiornika na wodę z wbudowanym wymiennikiem ciepła, czyli podgrzewacz pojemnościowy.

Kotły gazowe dwufunkyjne posiadają natomiast przepływowy podgrzewacz, dzięki czemu grzanie wody rozpoczyna się już w momencie odkręcenia kurka z ciepłą wodą. Takie kotły najlepiej sprawdzą się w domach o niedużych metrażach, gdzie kocioł znajduje się blisko punktu pobrania wody (minimalizowanie strat ciepła podczas przesyłu).

Gdzie zamontować kocioł gazowy?

Jeśli zastanawiasz się jakie miejsce będzie najlepsze dla kotła gazowego, zobacz najczęstsze lokalizacje i ich zalety:

Kotłownia

Najczęstszym miejscem umieszczenia kotła jest dedykowane pomieszczenie zaprojektowane specjalnie z myślą o nim. Dzięki temu możemy umieścić wygodnie nawet kocioł z dużym zasobnikiem. To zdecydowanie najlepsze, najwygodniejsze i najczystsze rozwiązanie.

Łazienka

Jeżeli dom jest mały, dobrym rozwiązaniem może być umieszczenie kotła w łazience. Szczególnie jeśli ma jednocześnie działać na rzecz centralnego ogrzewania i grzania wody w kranach. Największą zaletą kotła w łazience jest niewielka odległość od punktów poboru wody. Oznacza to mniejsze straty i szybszy czas, po którym z kranu popłynie ciepła woda.

Kuchnia

Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy wygospodarować miejsca na kocioł w łazience, dobrym miejscem może być również kuchnia. Ta lokalizacja ma te same zalety co łazienka.

Kto może podłączyć kocioł gazowy?

Kocioł gazowy powinien być montowany przez autoryzowanego instalatora współpracującego z producentem.

Producenci kotłów gazowych posiadają listę sprawdzonych i autoryzowanych instalatorów.

Decydując się na autoryzowanego instalatora, mamy pewność, że posiada on niezbędne szkolenia i wiedzę niezbędną do prawidłowego podłączenia i uruchomienia kotła. Dodatkowo, często warunkiem uznania gwarancji przez producenta jest instalacja sprzętu przez rekomendowanego serwisanta.

Materiał Zewnętrzny

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments