Budowa domu systemem zleconym i gospodarczym – wady i zalety obu rozwiązań
Dom można budować na dwa sposoby – systemem gospodarczym lub zleconym. System gospodarczy wymaga zaangażowania inwestora, który samodzielnie planuje prace, zatrudnia ekipę, a niektóre zadania wykonuje w miarę możliwości samodzielnie. System zlecony z całą pewnością jest wygodniejszy dla inwestora, który zleca całość prac generalnemu wykonawcy. Co umożliwia większą oszczędność przy budowie? Który system ma więcej zalet?
System zlecony – przekazanie prac generalnemu wykonawcy
Zlecony system budowy domu polega na zleceniu wykonania całości prac generalnemu wykonawcy. System ten nie wymaga zaangażowania inwestora, więc jest dobrym wyborem między innymi dla tych, którzy nie mają doświadczenia czy wiedzy z zakresu budowy, albo nie są w stanie pogodzić związanych z nią obowiązków z pracą zawodową.
Wśród zalet systemu zleconego wyróżnia się przede wszystkim:
- niewymagane zaangażowanie inwestora, w tym także jego wiedza i doświadczenie;
- krótszy czas budowy w porównaniu z system gospodarczym;
- powierzenie pracy specjalistom, wiążące się z szybkim i profesjonalnym wykonaniem.
W systemie zleconym budowę zleca się generalnemu wykonawcy. Są to firmy takie jak New-House, które podchodzą do tematu budowy kompleksowo, zajmując się nie tylko stawianiem budynku, ale także pomocą w znalezieniu odpowiedniej działki, zdobyciu pozwolenia i dopełnienia formalności, wyboru źródła finansowania czy odpowiedniego projektu.
Jako wadę zleconego systemu budowy domu zwykle wymienia się koszty, które mogą być nieco wyższe niż w przypadku systemu gospodarczego. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia. Choć oczywiście firmy zajmujące się budową naliczają własne marże za wykonywane usługi, mogą pozyskiwać materiały w niższych cenach prosto od producentów z obniżonym podatkiem. Nie bez znaczenia jest także komfort, jaki zapewnia system zlecony i korzystanie z usług profesjonalistów, który trudno wycenić. Orientacyjne koszty budowy domu można sprawdzić samodzielnie z pomocą narzędzi jak internetowy kalkulator pod adresem https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu.
System gospodarczy – czy większe zaangażowanie się opłaca?
Budowa w systemie gospodarczym wymaga zaangażowania inwestora, który sam planuje budowę, dopełnia wszelkich formalności, zatrudnia podwykonawców i kupuje niezbędne materiały. Niektóre prace może on wykonywać samodzielnie lub z pomocą bliskich sobie osób. Wszystko to dla oszczędności, jakie może zapewnić ten system, pomimo kilku niedogodności.
Oczywiście nie wszystko da się zrobić samodzielnie. Niektóre etapy prac ze względu na zaawansowanie lub bezpieczeństwo muszą być zlecane specjalistom. Tyczy się to na przykład wykonania sieci elektrycznej albo projektu budowy. W przypadku projektu pod kątem oszczędności szczególnie polecane są propozycje gotowe takie jak w galerii na stronie https://new-house.com.pl/projekty-domow. W razie potrzeby można wprowadzać w nich zmiany, a są wyborem tańszym niż projekty przygotowywane na indywidualne zamówienie.
Czy budowa w systemie gospodarczym rzeczywiście się opłaca? Dużo zależy od sytuacji. Może ona przynieść oszczędności szacowane na około 5-10 % kosztów budowy, jednak nie zawsze jest to proste zadanie. Przede wszystkim niezbędne jest zaangażowanie inwestora, a często także jego wiedza. Brak doświadczenia może powodować opóźnienia w budowie, nieustannie przedłużać cały proces, a także, na przykład przez podejmowanie złych decyzji, czasem nawet zwiększać ponoszone koszty.
Materiał Partnera