Jak przygotować szopkę narzędziową z palet i skrzyń drewnianych?
Każdy majsterkowicz i osoba dysponująca ogródkiem chce mieć miejsce na przechowywanie narzędzi. Można zdecydować się na szopę narzędziową, ale nie taką tradycyjną, a wykonaną z palet i skrzyń drewnianych. Jak ją wykonać i czy jest to trudne? Czas się tego dowiedzieć już teraz.
Szopa narzędziowa z palet i skrzyń drewnianych – o czym należy pamiętać?
Szopa narzędziowa powinna być funkcjonalna i to fakt niezaprzeczalny. Jednocześnie mając ograniczony budżet, lepiej szukać rozwiązań, które są relatywnie tanie, a jednocześnie trwałe. Zapewne słyszeliście już o tym, że z palet można wykonać meble, czy ścianki działowe. Jednak to nie całe zastosowanie tego materiału. Otóż z palet możecie też wykonać podłogę i ścianki do szopy narzędziowej i co ciekawe jest to naprawdę łatwe. Pamiętajcie, aby wcześniej palety i skrzynie odpowiednio przygotować, a to oznacza, że należy z nich usunąć wszelkie gwoździe, śrubki, ale i drzazgi. Całą powierzchnię trzeba jeszcze wyszlifować i w tym przypadku sprawdzi się papier ścierny. Na początek użyjcie papieru ściernego o grubej gradacji, następnie oczyśćcie powierzchnię i dopiero potem zastosujcie papier ścierny drobny. Gdy i ten etap jest za Wami warto pomyśleć o odpowiednim kleju. Możecie wybrać kleje do zastosowań specjalistycznych w Ataszek. Gdy i ten etap jest za Wami, to należy zastosować jeszcze impregnat, a potem można przejść do kolejnego etapu.
Kleje profesjonalne do drewna – o czym pamiętać przy wyborze?
Zastosowanie profesjonalnych klejów sprawi, że możecie osiągnąć naprawdę trwały i mocny efekt. Jednocześnie dzięki metodzie klejenia nie widać żadnych dodatkowych elementów, co miałoby miejsce gdybyście użyli tylko śrubek i gwoździ. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, aby dobrać właściwy rodzaj kleju. Naszym zdaniem najlepiej sprawdzi się poliuretanowy, który ma naprawdę niezwykle wysoką trwałość. Musicie jeszcze pamiętać o tym, że czas jego schnięcia, choć jest relatywnie szybki, to dla bezpieczeństwa spoina powinna być zostawiona na ok. 24 godziny. Wtedy najlepiej się zwiąże. Ale to nie wszystko, o czym musicie pamiętać. Jako, że obiekt, czyli Wasza szopka narzędziowa, znajdować się będzie na dworze, oznacza to, że będzie narażona na zmienne warunki atmosferyczne. W tym przypadku choćby deszcz, śnieg czy wysoką bądź niską temperaturę. Zarówno dla kleju, jak i spoiny klejowej szczególnie niebezpieczna jest woda czy wilgoć. O ile samo drewno można zabezpieczyć, używając właściwego impregnatu, tak w przypadku kleju nie ma takiej możliwości. Na szczęście producenci nadążają za potrzebami użytkowników i obecnie można znaleźć naprawdę dobre kleje profesjonalne odporne na wilgoć, przy czym trzeba umieć czytać oznakowanie. D1 oznacza, że klej nie jest wodoodporny, z kolei D4 jest już w pełni wodoodporny. Wyobraźcie sobie, że klej z oznaczeniem D4 może być używany nawet do klejenia drewna orientalnego, które ma specyficzne wymagania. Przypominamy, że przed nałożeniem kleju, trzeba jeszcze odtłuścić powierzchnię.
Jak przygotować szopkę narzędziową?
Skoro to już wiecie, to możemy przejść do głównej pracy, czyli budowy szopki narzędziowej. W sumie jest to bardzo proste. Palety należy połączyć ze sobą. Będą one stanowiły podłogę. Do brzegów palet za pomocą kleju i wsporników montujemy skrzynię, pamiętając aby jej podstawa znajdowała się od zewnętrznej strony. Wynika to z faktu, że gdy już wybudujecie całą konstrukcję ścian, to okaże się, że macie także półki. A więc zyskacie kolejny praktyczny element w szopce narzędziowej. Gdy już połączycie wszystkie elementy klejem i wspornikami, czas pomyśleć nad zadaszeniem. Tutaj możecie zastosować albo papę albo też postawić na zadaszenie wykorzystywane przy tarasach. Oczywiście mowa o materiale PCV.
A może lepiej kupić szopę narzędziową?
Wiele osób zastanawia się, czy nie lepiej jest zakupić szopę narzędziową. Oczywiście można to zrobić, ale z drugiej strony, gdy lubicie majsterkowanie, to zapewne przygotowanie takiej szafy sprawi Wam sporo przyjemności. Trzeba przyznać, że nie jest to trudne, a i koszt jest relatywnie niewielki. Zatem nie warto zastanawiać się dwa razy, lecz od razu warto przejść do pracy, która w sumie jest bardzo przyjemna. Swoją szopką będziecie mogli pochwalić się przed znajomymi i poczuć swoistą dumę.
Materiał Partnera