Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia nieruchomości?

Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia nieruchomości?

Ubezpieczenie nieruchomości zdecydowanie warto wykupić, będąc właścicielem mieszkania, domu, gospodarstwa rolnego czy zakładu pracy. Pytanie jednak, jakie aspekty wziąć pod uwagę i czym się kierować przy wyborze najlepszej oferty? Jeśli poszukujesz na nie odpowiedzi, znajdziesz ją w tym artykule.

Ryzyka objęte polisą

Kluczową kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, jest to, jakie ryzyka obejmuje polisa. Towarzystwa działają w ten sposób, że oferują polisę mieszkaniową w wersji podstawowej z możliwością rozszerzenia jej o kolejne, dodatkowe sytuacje. Podczas poszukiwania oferty zwracaj uwagę na oba te aspekty, tzn. sprawdź, jakie ryzyka podstawowe zapewniają poszczególne polisy i o jakie sytuacje można zwiększyć ich katalog. Kieruj się swoimi indywidualnymi potrzebami, tzn. poszukuj takich ubezpieczeń, które w największym stopniu odpowiadają potencjalnym niebezpieczeństwom mogącym zagrozić wartości Twojej nieruchomości.

Pozostając jeszcze przy temacie ryzyk, warto sprawdzić wyłączenia z odpowiedzialności, które przyznało sobie towarzystwo. Jak można się domyślać, im mniej ich będzie, tym lepiej można ocenić daną ofertę. Aby mieć pewność, że polisa obejmuje wszelkie możliwe sytuacje, warto sprawdzić polisy typu all risks, które zapewniają ochronę ubezpieczeniową przed wszelkiego rodzaju ryzykami.

Zakres gwarantowanej ochrony

Pod pojęciem zakresu ochrony ubezpieczeniowej należy rozumieć przedmiot polisy, czyli rodzaj mienia, którym jest objęta. W przypadku ubezpieczenia nieruchomości mogą to być wyłącznie elementy stałe, czyli konstrukcyjne, jak fundamenty, dach, ściany, płytki czy schody, a także elementy ruchome, które znajdują się na wyposażeniu budynku, a więc meble, sprzęty RTV i AGD oraz inne cenne przedmioty przechowywane w pomieszczeniach. Jeśli wyposażenie Twojej nieruchomości jest wartościowe, zdecydowanie polecamy rozszerzoną polisę, która obejmuje również mienie ruchome.

Limity

Większość towarzystw nakłada różnego rodzaju limity na świadczoną ochronę. Przykładowo, w razie uszkodzenia instalacji z usług hydraulika opłaconych z polisy można skorzystać włącznie 2 razy w roku, a koszt jednej wizyty nie może przekraczać 500 zł. Inny przykład limitu może dotyczyć kwestii zamieszkania nieruchomości, tzn. jeżeli jest ono opuszczone przez dłużej niż np. 90 dni, za ewentualne szkody nie zostanie wypłacone odszkodowanie. Dokładnie przejrzyj te limity i wybierz ofertę, która najbardziej Ci pasuje pod tym względem.

Karencja

Karencją określa się czas, przed upływem którego odszkodowanie za określone szkody nie zostanie wypłacone. Jeżeli więc karencja 30 dni dotyczy np. zalania, dopiero po tym czasie od dnia wykupienia polisy ewentualne zniszczenia z tego tytułu będą mogły zostać pokryte z ubezpieczenia.

Franszyza redukcyjna

Franszyzą redukcyjną określa się kwotę, poniżej wystąpienia której dana szkoda nie jest objęta odszkodowaniem. Mówiąc prościej i bardziej obrazowo, jeśli franszyza integralna wynosi np. 300 zł, każda szkoda wyceniona poniżej, np. na 250 zł, nie będzie mogła stanowić podstawy do otrzymania odszkodowania. Przy kupnie polisy sprawdź, ile wynosi wartość franszyzy integralnej.

Cena

Celowo o cenie wspominany na samym końcu, ponieważ powinna być ona drugorzędnym aspektem. To, co najważniejsze, to dobranie parametrów polisy ściśle pod kątem swoich wymagań i potrzeb.

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments