Kiedy osuszanie domu jest konieczne i jak je wykonać?

Kiedy osuszanie domu jest konieczne i jak je wykonać?

Z pewnością niemal każdy właściciel lub zarządca budynku, czy to domu jednorodzinnego bądź dowolnej innej budowli, zdaje sobie sprawę, że konstrukcję należy chronić przed wilgocią. Jednak jak to robić? W jaki sposób przeprowadzić osuszanie domu i kiedy tak naprawdę jest to konieczne? Dowiesz się tego z poniższego tekstu.

Wilgoć i związane z nią zagrożenia

Należy zacząć od krótkiego przypomnienia, czemu pozbywanie się wilgoci jest tak istotną kwestią. Otóż główną przyczyną jest zagrożenie, jakie stwarza ona dla ludzi. Mieszkańcy wilgotnego domu muszą liczyć się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia wielu chorób. Wynika to głównie z faktu, że w wilgotnych ścianach bardzo szybko rozwija się grzyb.

Drugą kwestią jest uszkodzenie budynku. Wilgoć przenikająca przez ściany wydrąża w nich korytarze, osłabiając mury. Dlatego właśnie osuszanie domu tak często jest absolutnie konieczne. Jednak kiedy konkretnie trzeba zdecydować się na ten krok? Wyjaśniamy tę kwestię w dalszej części tekstu.

Kiedy wykonać osuszanie domu?

Należy cały czas kontrolować sytuację, upewniając się, że fundamenty lub mury nie są wilgotne. Czasami mogą one bowiem stać się wilgotne pomimo braku jakiegokolwiek wypadku w postaci zalania. Oczywiście zalania murów też powodują, że konieczne jest osuszanie domu. Mowa o sytuacjach, gdy woda przedostanie się do murów wskutek awarii instalacji wodnej czy też wyjątkowo intensywnych opadów. W takie sytuacji często wystarczy osuszanie z pomocą urządzeń elektrycznych, które pozbywają się wilgoci. Wystarczy działanie od zewnątrz. Jednak w niektórych sytuacjach to za mało. Wtedy, kiedy przyczyną wilgoci jest podciąganie kapilarne, osuszanie domu musi przyjąć inną formę.

Zobacz też: Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia nieruchomości?

Podciąganie kapilarne to zjawisko przechodzenia wody z gruntu do fundamentów, a następnie do kolejnych partii budynku. Do zjawiska dochodzi w sytuacji, gdy mury są nieszczelne. Dodatkowo w gruncie musi pojawić się duża ilość wody. Zatem bezpośrednią przyczyną podciągania kapilarnego mogą być intensywne i długotrwałe opady deszczu. Jednak jeszcze częściej jest to obecność w okolicy wód gruntowych. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że jeśli fundamenty i ściany są odpowiednio izolowane, nie ma prawa dojść do podciągania kapilarnego.

osuszanie domu

Osuszanie domu – jak walczyć z podciąganiem kapilarnym?

Jak już wspomnieliśmy, podciąganie kapilarne wymaga poważnych działań. W tym przypadku zwykle wykonuje się podcinanie. Mowa o zabiegu, którego pierwszym krokiem jest wykonanie dokładnego cięcia w murach tworzących ściany lub też w fundamentach. To najważniejszy krok, od którego zależy powodzenie zabiegu. Następnie dochodzi do stworzenia izolacji wskutek umieszczenia w szczelinie odpowiedniej płyty. Tym samym tego typu osuszanie domu to tak naprawdę izolowanie murów, które nie były dotychczas odpowiednio izolowane. Działanie w postaci podcinania i izolacji jest nie tylko skuteczne, ale też jednorazowe. Nie trzeba powtarzać tej procedury, pod warunkiem wykorzystania jakościowej płyty izolacyjnej. Będzie ona dobrze pełniła swoje funkcje przez kilkadziesiąt lat.

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments